szklarnia w ogrodzie

Wybór odpowiedniego miejsca do uprawy roślin może być trudnym zadaniem. Jednym z głównych dylematów jest wybór między tunelem foliowym a szklarnią. Obie opcje mają swoje zalety i ograniczenia, dlatego warto dokładnie przemyśleć, która konstrukcja spełni nasze oczekiwania. Jakie są główne różnice pomiędzy tunelem a szklarnią? Sprawdzamy!  

Czym jest tunel foliowy i jakie są jego zalety?  

Każdy początkujący ogrodnik zastanawia się nad zakupem szklarni lub ogrodniczych tuneli foliowych, które mają za zadanie chronić plony. Niewielu z nich jednak zdaje sobie sprawę, jakie są różnice między tymi dwoma rozwiązaniami i kiedy warto zdecydować się na jedno z nich.  

Tunel foliowy to stosunkowo prosty i przystępny cenowo sposób na przedłużenie sezonu wegetacyjnego oraz ochronę roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Składa się z metalowej ramy, pokrytej specjalną folią, która umożliwia przenikanie światła słonecznego i utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz konstrukcji.  

Jego głównymi zaletami są.:  

  • niska cena i dostępność na rynku; 
  • łatwy montaż i demontaż, idealny dla początkujących ogrodników; 
  • ochrona rośliny przed mrozem i gradem; 
  • szeroki wybór różnych rozmiarów, dostosowanych do ogródka. 

Szklarnia dla zaawansowanej uprawy roślin 

Szklarnia to trwałe rozwiązanie, które umożliwia pełną kontrolę warunków uprawy roślin. Zazwyczaj wykonuje się ją z metalowej ramy oraz szkła lub poliwęglanu, co zapewnia doskonałą izolację termiczną oraz ochronę przed wiatrem i opadami deszczu. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć w optymalnych warunkach dla ich rozwoju, nawet gdy na zewnątrz jest zimno lub deszczowo. 

Jakie są zalety korzystania ze szklarni? Oto niektóre z nich:  

  • precyzyjna kontrola temperatury, wilgotności i oświetlenia; 
  • możliwość uprawy roślin przez cały rok; 

  • wyższe plony i większa możliwość eksperymentowania z różnymi gatunkami roślin; 
  • trwała konstrukcja zapewniająca długotrwałą ochronę. 

Czym kierować się przy zakupie konstrukcji ogrodniczych? 

Przy wyborze między tunelem foliowym a szklarnią ważnym czynnikiem jest wielkość przestrzeni ogrodowej. Tunel jest zazwyczaj mniejszy i łatwiejszy do umieszczenia w ogródku, podczas gdy szklarnia może wymagać większej powierzchni oraz solidniejszego fundamentu. Przed zakupem należy zmierzyć dokładnie teren i upewnić się, że mamy odpowiednio dużo miejsca.  

Decydując się na tunel foliowy, należy sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest folia. Warto wybrać folię UV-stabilizowaną, która jest trwalsza i chroni rośliny przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dodatkowo rama, która trzyma konstrukcję, powinna być w pełni stabilna.  

W przypadku szklarni trzeba upewnić się, czy mają one odpowiednie okna wentylacyjne, umożliwiające regulację temperatury i wilgotności wewnątrz konstrukcji. Ważne jest także uwzględnienie kosztów utrzymania, takich jak ogrzewanie, nawadnianie i inne udogodnienia. 

Podsumowanie  

Wybór między tunelem foliowym a szklarnią zależy od indywidualnych potrzeb, umiejętności ogrodniczych i dostępności przestrzeni. Tunel to prostsze i tańsze rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się dla początkujących ogrodników, natomiast szklarnia oferuje większe możliwości oraz pełną kontrolę nad warunkami uprawy. Ostateczny wybór zależy od naszych celów ogrodniczych oraz dostępnych zasobów.